Wycieczki po Barcelonie

Barcelońskie ABC
→ całodzienna panoramiczna wycieczka dla osób, które są w Barcelonie pierwszy raz i chcą zobaczyć najważniejsze miejsca, by wiedzieć, co warto potem dokładniej zwiedzić; w programie kilkugodzinny objazd miasta autokarem, z postojami przy następujących obiektach: katedra św. Eulalii; bazylika Sagrada Familia; Park Güell; Stadion Camp Nou (z możliwością wejścia na trybuny i zwiedzenia Muzeum FC Barcelona); Stadion Olimpijski; taras widokowy na Wzgórzu Montjuïc (piękna panorama miasta!); pomnik Kolumba; przewidziane 1 - 2 godz. czasu wolnego w rejonie ulicy Las Ramblas, z opcją zwiedzania barcelońskiego Oceanarium (kompleks kolorowych akwariów i imponujący podwodny tunel z rekinami!).
Początki miasta: Rzymianie i średniowiecze
→ Barcelona powstała w I w. p.n.e. jako rzymska osada Barcino; w obrębie Dzielnicy Gotyckiej zachowały się fragmenty rzymskich murów, a w podziemiach Muzeum Historii Miasta odtworzono na podstawie odkrytych fundamentów układ osady; odbędziemy więc najpierw fascynujący spacer między ruinami rzymskiego Barcino, a potem, idąc dalej śladami historii miasta, zwiedzimy barcelońską starówkę, Barrio Gótico, z jej zabytkowymi zaułkami, katedrą św. Eulalii, Pałacem Królewskim, Placem św. Jakuba (z siedzibą władz miasta i regionu) i pięknym gotyckim kościołem Santa María del Mar.
Trzy katedry Barcelony
→ mianem „katedry” określa się w Barcelonie aż trzy świątynie: katedrę św. Eulalii (a raczej Św. Krzyża), która jako jedyna naprawdę na to miano zasługuje, bo jest głównym kościołem miasta; kościół Santa María del Mar, czyli Matki Boskiej Morskiej, który nazywano „katedrą ubogich”; oraz bazylikę Świętej Rodziny (Sagrada Familia), gdyż jej twórca, Antonio Gaudí, chciał widzieć w niej przyszłą katedrę Barcelony. Porównajmy te trzy wspaniałe świątynie!



Katalonia: sześć wieków walki o niepodległość
→ od X do XV wieku Katalonia była silnym, bogatym królestwem, rządzonym przez dynastię katalońskich władców; po 1410 roku zaczęła podlegać władzy Kastylii, a potem Królestwa Hiszpanii; wielu Katalończyków wspomina nadal ten okres „złotego wieku” Katalonii i domaga się jej niepodległości; odbędziemy wędrówkę przez kilka stuleci historii Katalonii: od czasów średniowiecza (na Plaza Sant Jaume poznamy legendę narodowej flagi la senyera i zobaczymy pomnik Jakuba Zdobywcy, któremu kraj zawdzięczał zdobycze terytorialne); poprzez XV wiek (początek zależności politycznej od Kastylii - wyprawy Kolumba, czasy Izabeli Katolickiej); aż do serii powstań przeciw Hiszpanom (twierdza Montjuïc i Cytadela w dzielnicy Ribera - dziś w dawnym arsenale parlament Katalonii); po utratę niepodległości w 1714 roku (pomnik Rafaela Casanovy, dawny cmentarz Fossar de las Moreras); czasy frankizmu (symbole nacjonalizmu: Palau de la Música, klub FC Barcelona); i odzyskanie autonomii po śmierci Franco (1975).

Spacerkiem po Las Ramblas
→ Las Ramblas to portowy deptak, o długości 1.2 km, biegnący od morza w głąb lądu, do placu Katalonii; zaczyna się obok pomnika Kolumba – u jego szczytu jest taras widokowy, na który można wjechać windą – wspaniała panorama!; deptak dzieli się na kilka odcinków o różnym charakterze: znajdziemy tam stanowiska malarzy, stragany z kwiatami, stoiska z książkami, etc.; jest też w rejonie Las Ramblas sporo zabytków i miejsc do zwiedzania, na przykład: Muzeum Morskie (w dawnej stoczni królewskiej), Plac Królewski z latarniami Gaudiego i Pałac Güell projektu tegoż architekta, bazylika La Mercè, Teatr Liceu (barcelońska opera), słynna i bardzo kolorowa hala targowa La Boquería, Pałac Wicekrólowej z XVII w. (obecnie centrum sztuki), Muzeum Erotyki i Muzeum Figur Woskowych. Wrażeń na pewno nie zabraknie!

Maremagnum: okno na morze
→ Maremagnum to nowoczesne centrum handlowo-gastronomiczno-rozrywkowe, zbudowane w basenie portowym pod koniec lat 90-tych; główną atrakcją tego miejsca jest Oceanarium, z kompleksem kolorowych akwariów i 80-metrowym podwodnym tunelem z rekinami!; w programie wycieczki także spacer wzdłuż portu jachtowego i rejs statkiem po głównym porcie, gdzie cumują często ogromne promy i statki pasażerskie; będzie też okazja spróbowania znakomitych potraw z ryb i owoców morza w jednej z tamtejszych restauracji – to ich specjalność!



Szlak Antonia Gaudiego
→ zobaczymy najwybitniejsze dzieła genialnego katalońskiego architekta, głównego przedstawiciela katalońskiego modernizmu: Park Güell, bazylikę Sagrada Familia (wciąż niedokończoną, ale coraz piękniejszą!), domy przy Paseo de Gràcia (Casa Battló i Casa Milà); jeśli wystarczy czasu, możemy dodać do programu wycieczki także inne budowle Gaudiego - ale to już niespodzianka!



Szlak katalońskiego modernizmu: Gaudí i inni
→ spacer w rejonie ulicy Passeig de Gràcia, będącej reprezentacyjną aleją XIX-wiecznej Barcelony; zobaczymy kilkanaście budowli w stylu katalońskiego modernizmu, dzieła takich wybitnych architektów jak: Antonio Gaudí, Lluís Domènech i Montaner, Josep Puig i Cadafalch (m.in. Casa Milà; Casa Battló, Casa Amatller i Casa Lleó Morera w tzw. Dzielnicy Niezgody; Casa Martí; Palau de la Música). Uczta nie tylko dla miłośników architektury!
Szlakiem bohaterów „Cienia wiatru”
→ „Cień wiatru” to uznany za „książkę magiczną” bestseller katalońskiego pisarza, Carlosa R. Zafóna z 2001 roku, którego akcja rozgrywa się w Barcelonie; odbędziemy spacer szlakiem dziejów jego bohaterów: od ulicy św. Anny, gdzie Daniel mieszkał z ojcem i kościoła, w którym Bea i Daniel brali ślub; przez pasaż Puerta del Ángel (gdzie Daniel zobaczył w świetle latarni złowieszczą postać); lokal „4 Koty”, gdzie poznali się rodzice Daniela, a on rozmawiał o książce Caraxa z antykwariuszem Barceló; Plac Sant Felipe Neri, gdzie mieszkała Nuria Montfort; ulicę Montcada i kościół Santa María del Mar; aż do stacji Francja… zajrzymy też z pewnością do knajpki, gdzie podają tapas i dobre wino…
Dwie światowe wystawy (1888 i 1929): Park Cytadeli i Plac Hiszpanii
→ zwiedzimy miejsca dwóch światowych wystaw, zorganizowanych w Barcelonie; w Parku Cytadeli (wystawa z 1888 roku) zobaczymy, m.in.: ogromny Łuk Triumfalny, będący bramą
wjazdową na tereny wystawowe, modernistyczny Zamek Trzech Smoków z czerwonej cegły, mieszczący Muzeum Zoologiczne, Monumentalną Kaskadę (w stylu Bramy Brandenburskiej), intrygujący Pomnik Mamuta oraz siedzibę Parlamentu Katalonii; na terenie parku znajduje się także Ogród Zoologiczny; na Placu Hiszpanii
(wystawa z 1929 roku) obejrzymy dawną arenę walki byków (obecnie nowoczesna galeria handlowa – jest w niej Muzeum Rocka!), a wieczorem - kolorowy spektakl Magicznej Fontanny. Mamy także możliwość zwiedzić Muzeum Sztuki Katalońskiej, jedno z najważniejszych muzeów Barcelony, mieszczące się w gmachu Pałacu Narodowego - dawnego pawilonu wystawowego. Szczególnie godny polecenia unikalny dział sztuki romańskiej, z freskami i dziełami sztuki sakralnej z Katalonii i Andory!
Wzgórze Montjuïc czyli Wzgórze Żydowskie
→ wzgórze, wznoszące się na wysokość prawie 200 m nad barcelońskim portem, oferuje tyle atrakcji, że mogąc im poświęcić tylko jeden dzień, trzeba na ogół wybierać kilka spośród kilkunastu opcji; mamy do dyspozycji: zwiedzanie muzeów (Muzeum Sztuki Katalońskiej, Muzeum Joana Miró, Muzeum Sportu, Muzeum Etnologiczne, Muzeum Archeologiczne); Poble Espanyol (zbudowany na wystawę 1929 roku skansen z ponad 100 przykładami architektury Hiszpanii); obiekty sportowe (Stadion Olimpijski, hala sportowa Palau Sant Jordi); ogromny zabytkowy cmentarz z 1883 roku; wjazd kolejką linową na taras widokowy na terenie Twierdzy Montjuïc; pomnik sardany – narodowego tańca Katalończyków; Tarasy Widokowe Burmistrza (Mirador del Alcalde). Dopasujmy program do swoich zainteresowań!




Wzgórze Tibidabo
→ górujące nad całym miastem i położone na jego obrzeżach najwyższe wzgórze Barcelony (ponad 500 m n.p.m.), z 250-metrową wieżą telewizyjną projektu Normana Fostera i ogromnym, dwupoziomowym kościołem Najświętszego Serca Jezusa, z postacią Chrystusa na szczycie; w programie zwiedzanie świątyni, możliwy także wjazd windą na punkt widokowy na wieży telewizyjnej (panorama miasta i okolicy) oraz przejażdżka kolejką szynową i słynnym zabytkowym tramwajem.
Trzej wielcy artyści Katalonii: Picasso, Dali i Miró
→ w ciągu jednego dnia możemy odwiedzić trzy muzea, stanowiące przegląd twórczości trójcy najwybitniejszych współczesnych artystów, związanych z Barceloną i Katalonią: muzeum Joana Miró (na Wzgórzu Montjuïc); muzeum Picassa (na ulicy Montcada); oraz prywatną kolekcję prac Salvadora Dalego (w pobliżu Katedry); po drodze uda nam się też zapewne zobaczyć dzieła Miró, eksponowane poza jego muzeum: rzeźbę „Kobieta i ptak”; mozaikę na Las Ramblas i logo katalońskiej kasy oszczędnościowej, La Caixa.
Barcelona sportowa
→ coś dla miłośników sportu; zwiedzimy stadion Camp Nou (największy piłkarski stadion Europy i drugi co do wielkości na świecie), Wioskę Olimpijską (port regatowy, wieżowce centrum prasowego, Nova Icaria – dzielnica zakwaterowania sportowców); oraz obiekty olimpijskie na Wzgórzu Montjuïc (Stadion Olimpijski, hala sportowa Palau Sant Jordi).



Barcelona XXI wieku
→ odwiedzimy pełen nowoczesnej architektury odcinek barcelońskiego wybrzeża, od terenów FORUM 2004 (wielkiej wystawy myśli i kultury), poprzez wieżę Agbar z 2005 roku i wieżowce Wioski Olimpijskiej, po futurystyczny gmach Ośrodka Badań Biomedycznych i stojący w porcie, tuż przy morzu, najnowocześniejszy hotel Barcelony, Vela (Żagiel). Imponujący przegląd inwencji współczesnych architektów!


